Jak vybrat vestavnou troubu?

Základem každé kuchyně je dobrá pečicí trouba – klasická, horkovzdušná nebo plynová. Moderní vestavná trouba navíc nabízí paletu skvělých funkcí, s nimiž bude vaše vaření rychlejší, komfortnější a bezpečnější. Nevyznáte se v tom? S výběrem vestavné trouby vám poradíme, ať už hledáte obyčejnou elektrickou variantu nebo se zajímáte, jak vybrat vestavnou troubu pro kulináře.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

Jak vybrat vestavnou troubu

Vestavná trouba je nejčastějším řešením moderních kuchyní. Trouba je sice zabudována napevno, ale disponuje velkým prostorem a paletou funkcí pečení a ohřevu. Dělit přitom můžeme klasickou vestavnou troubu a troubu kombinovanou s ovládáním pro varnou desku.

Klasické (samostatné) trouby fungují jako samostatný prvek a jdou umístit kamkoliv, klidně i do požadované výšky. Kombinované jsou sice samostatným produktem, ale navíc jsou vybaveny ovládáním pro varnou desku. Je tedy možné je situovat pouze pod vybranou varnou desku podobného provedení. Ovládání je jednotné, a to na troubě.

Alternativa šetřící místo

Stolní (mini) trouby jsou alternativou, pokud nemáte ucelenou kuchyňskou linku nebo chcete troubu přesouvat, kam se vám zlíbí. Jsou tak vhodnější do menších kuchyní, kde bojujete s každým centimetrem.

  • Skvělá mobilita a možnost převozu

  • Nižší pořizovací cena

  • Obvykle menší pečící prostor

  • Zabírá prostor na lince

  • Skvěle zapadne do kuchyňské linky

  • Větší pečící prostor

  • Častěji více funkcí

  • Elegantní design

Jakou vestavnou troubu podle zdroje energie

Elektřina

Elektrická trouba je ve své klasické podobě vybavena horním i spodním ohřevem. Většinou to bude zároveň i horkovzdušná trouba. Bude tak opatřena ventilátorem na horkovzdušné pečení, který rozhání teplo do celého prostoru, čímž dosahuje rovnoměrnějšího pečení.

  • Široká paleta funkcí od horkovzdušného pečení po sous vide

  • Horní a spodní ohřev zajišťuje lepší distribuci tepla

  • Hotové jídlo bývá šťavnatější než z plynové varianty

  • Mnohdy dražší než plynové

Elektrická trouba Horkovzdušná trouba Horkovzdušná elektrická trouba

Plyn

Plynová trouba je levnějším řešením, které na trhu najdete zejména v kombinaci s plynovými hořáky. Pečení v ní není zcela rovnoměrné, neboť ohřívá pouze zespodu. Při nepozorném používání se tak může stát, že bude jídlo připálené. Výhodou ale může být nižší cena i spotřeba.

  • Levnější než elektrická trouba

  • Propojení s plynovým sporákem

  • Nižší energetická náročnost

  • Jídlo může být sušší než z elektrické trouby

  • Horší ovládání teploty

  • Pouze spodní ohřev

Plynová trouba

Jak vybrat parní troubu

Oblíbenou alternativou je parní trouba, která k pečení využívá horkou páru. Tím si potraviny zachovávají všechny důležité živiny včetně vitamínů. Pára navíc nepřenáší pachy, proto je možné dělat najednou více komponentů.

Při výběru je nutné se zaměřit na to, zda parní trouba umožňuje pečení výlučně pomocí páry, tedy zda parní ohřev není jen doplňkovou funkcí. U plně parních trub se ale naopak hodí funkce pečení pouze horkým vzduchem, v takovém případě dokáže parní trouba fungovat také jako obyčejná pečicí trouba.

Vhodná je rovněž funkce mikrovlnného ohřevu, který plně zastoupí mikrovlnku. Ačkoli jsou parní trouby obecně dražší, dokážou svými schopnostmi mnohdy nahradit několik spotřebičů v kuchyni.

Parní trouba

Trouba vám nestačí? Inspiraci hledejte třeba na našich stránkách Nejlepší elektrické grily a Stavba zahradního ohniště z cihel.

Vestavná trouba - důležité faktory

Energetická třída

Energetická třída je hlavním indikátorem spotřeby a energetické šetrnosti. Seřazené jsou abecedně od A+++, která je nejúspornější. Většina výrobců dnes klade důraz na co nejekologičtější provoz, ovšem některé modely mohou spotřebou nepříjemně zaskočit.

Na štítku najdete informace o spotřebě trouby, která se určuje na jeden cyklus. Nechybí ani informace o maximálním příkonu, tedy maximálním množství elektřiny či plynu, jež trouba může v daném okamžiku odebírat ze sítě. To je důležité zejména pro určení síly jističe, na který je trouba v elektrické síti připojena.

Dále pak můžete zkontrolovat i celkový objem trouby v litrech a porovnat spotřební rozdíly mezi pečením klasickým a horkovzdušným, pokud ho vaše trouba umožňuje.

Maximální příkon

Příkon ukáže, kolik energie si přístroj vezme za hodinu používání z elektrické sítě. Vyšší příkon ovšem značí i rychlejší ohřev a pečení. Hledejte proto ideální rovnováhu mezi výkonností a spotřebou.

Rozměry

Jsou klíčové pro správnou instalaci vestavné trouby do kuchyňské linky. Každá totiž povolí jinou šířku, výšku a hloubku. Jako u všech vestavných spotřebičů věnujte rozměrům zvýšenou pozornost.

Toužíte po vestavné troubě, ale jste limitováni místem? Řešením je kompaktní trouba, která nabízí standardní šířku, ale menší výšku a objem. Není však ochuzena o žádné důležité funkce.

Kompaktní trouby

Způsob čištění

V současné době jsou v tomto ohledu nejoblíbenější variantou vestavné trouby s pyrolýzou. Pyrolytické čištění je považováno za jeden z nejefektivnějších způsobů čištění trouby. Znamená průběžné snižování a opětovné zvyšování teploty, přičemž krátkodobě vystoupá teplota až na 500 °C. Mastnota a zbytky jídla se tak spálí na popílek, který stačí po vychladnutí spotřebiče setřít mokrým hadříkem.

Téměř každá moderní trouba má však nějakou funkci na zjednodušení údržby spotřebiče. Např. vestavná trouba samočistící zjednoduší proces čištění vlastním programem na odstranění špíny.

Vestavné trouby a jejich funkce

Příslušenství

Sady nádobí

Pekáče a zapékací mísy

Plechy na pečení

Chňapky

Pečicí papíry a fólie

Pečicí formy

Přísady na vaření a pečení

Kuchyňské teploměry

Rady na závěr

Jak funguje parní trouba

Parní trouba se v principu fungování shoduje s profesionálním spotřebičem, konvektomatem, který se používá v restauracích a s nímž lze dosáhnout vynikajících kulinářských výsledků. Je to tím, že parní trouba dokáže při pečení korigovat nejen teplotu, ale také vlhkost pokrmu. Kromě elektrického výhřevu totiž obsahuje i zásobník na vodu, který tvoří páru.

Čištění

Připečené zbytky jídla mohou spotřebič poškodit, navíc se při dalším pečení pálí, a mohou tak ovlivnit i chuť a vůni připravovaných pokrmů. Proto povrch přístroje pravidelně utírejte vlhkým hadříkem s použitím malého množství čisticího prostředku. Při čištění dávejte pozor, abyste nepoškodili povrch, protože by mohl začít korodovat. Vnější povrch zařízení stačí pravidelně otírat navlhčeným hadříkem.

Životnost

Kvalitní trouba by měla vydržet 10–15 let pravidelného provozu. Je však možné, že postupem času její výkonnost bude klesat, přestože bude stále funkční.

Vybavení

Standardní součástí jsou rošty a pekáče. Většině uživatelů budou stačit, nicméně pokud jich budete potřebovat více, bude jednodušší přikoupit je spolu s troubou a rovnou vyzkoušet, že do ní pasují. V případě, že koupi odložíte, kupujte později nové pekáče či rošty podle rozměrů těch originálních. Přikoupit lze také další doplňky, jako jsou třeba kámen na pečení pizzy.

Další užitečné články

Patří lednice vedle trouby? TOP elektrické grily Jak na zahradní ohniště Jak uvařit rýži v troubě Nejlepší vestavné lednice Dýňový koláč Náš recept na linecké cukroví Recepty na Halloweenské jídlo Náš recept na medové perníčky Recept na bílá vosí hnízda se salkem Recepty na nejlepší vanilkové rohlíčky Nejlepší recepty na nepečené cukroví Nejlepší recept na vánočku Recept na grilovaná rajčata Jak naložit kuřecí maso na grilování